Northern Arizona

Northern Arizona Twitter
 

NAU Athletics Hall of Fame

NAU ATHLETICS HALL OF FAME

The NAU Athletics Hall of Fame was established in 1981 to perpetuate the memory of those persons who have brought distinction, honor and excellence to NAU and the Department of Athletics while contributing to the welfare of their community, their profession or the university. Additionally, outstanding teams whose records of achievement have brought honor to the university, and its programs shall be so honored into the Athletics Hall of Fame.

1981 Inductees
*Francis C. Osborn, Athletic Admin., 1921-60
Emil Nasser, Football 1939-41, 46
*Joseph Rolle, Football, Basketball, 1937-41
Vince Cisterna, Baseball, Basketball, Track and Field, 1946-50
*Cecil “Brute” Mullenaux, Football, 1928-31
Wayne See, Basketball, 1941-42, 46-49
*Aaron “Mac” McCreary  Basketball & T&F Coach, 1931-63
Herbert Gregg, Basketball Coach, 1949-74
Mark Lomas, Football, 1968-69
*Martin “Doc” Fronske, Physician, 1914-68

1982 Inductees
1946-47 Men’s Basketball Team
*Lora Maxwell, Coach, 1923-64
*Edgar “Mutt” Ford, Football, 1929-32
Richard Lawrence, Cross Country, 1969-73
Fito Trujillo, Basketball, 1951-55
*Lupe Acevede, Basketball, 1951-55
*Jack Wilson, Football, Track & Field, Basketball, 1926-29
*Lyle Mullens, Faculty Rep. 1960-81

1983 Inductees
1958 FB Team
*Norman Borg, Sports Info., 1957-64
Walt Mannon, Football, Basketball, 1970-72
*Max Spilsbury, Football Coach, 1956-64

1984 Inductees
Peggy Kennedy, Basketball, 1977-79
Rusty Tillman, Football, 1966-69
Charles Lee, Football, 1963-66
Leo “Red” Haberlack, Track & Field Coach, 1964-82

1985 Inductees
1933 Football Team
Al Flitcraft, Baseball Coach, 1966-81
Cleveland “Chick” Harris, Football, 1967-68
*Rudolph “Rudy” Lavik, Football/Track & Field Coach, 1927-33
*Earl “Jiggs” Insley Football, Basketball, 1934-39

1986 Inductees
1953-54 Men’s Basketball Team
Mark Brewster, Baseball, 1966-69
*Jack Blair, Football, 1933-37
David Estrada, Football, 1961-64
*George “Boots” Grantham , Baseball, 1915-16

1987 Inductees
1971 Men’s Cross Country Team
*Karl Nielsen, Football, Basketball, Track 1935-38
John Pavlich, Football, Track & Field, 1936-38
*Dwight Patterson, Football, 1930-34

1988 Inductees
*Raul Castro, Boxing, Track & Field, 1935-39
Glenn Morgan, Football, 1956-59
*J. Lawrence Walkup, NAU Admin., 1948-79
Cherrie Osborne Rodeo 1938-42

1989 Inductees
Harold Smith, Football, 1975-78
Tim Rajsich, Baseball, 1969-71
Maya Cale Benzoor, Track & Field, 1982-84
Ed Judie, Football, 1977-80
Tom Jurich, Football, 1975-77
Allan Clark, Football, 1975-78

1990 Inductees
Tom DeBerry, Basketball, 1974-76
Larry Friedrichs, Football, 1974-78
Joe “Smokey” Salem, Football Coach, 1975-78
Greg Adams, Hockey, 1982-84
*James “Tuffy” Rice, Bus Driver, 1962-90

1991 Inductees
Richard Selby, Cross Country, Track & Field, 1969-73
Anthony ‘Tony” Ljubicich, Boxing, Football, 1934-38
*Wes Brown, Wrestling Coach, 1961-69, 76-79

1992 Inductees
Mike Nesbitt, Athletic Trainer, 1970-2006
Angela Chalmers Cross Country, Track & Field, 1982-86
Mickey Carroll, Wrestling, 1968-70
*Wylie Smith Sports. Info., 1967-93

1993 Inductees
1988 Men’s Cross Country Team
Troy Hudson, Basketball, 1977-79
Pete Mandley, Football. 1979-83
Willard Reaves, Football, 1977-80
Mindy Sherred, Basketball, 1983-87

1994 Inductees
*Hank Anderson Athletic Director, 1974-83
Julie Hanks, Basketball, 1983-86
Andy Hurd, Basketball, 1982-86
Goran Lingmerth, Football, 1985-86

1995 Inductees
*Frank Armstong Football, Traclk & Field, 1928-31
*Sturgeon Cromer, Basketball, 1928-32
Lea Anne Evers, Basketball. 1977-81
Mark Seeger Baseball, 1979-80
Mark Souza Track & Field, Cross Country 1983-86
Greg Wyatt, Football, 1986-89

1996 Inductees
*Frank Brickey, Football, Coach 1930-32, 40-47
Alphonse Curry, Track & Field, Football, 1977-80
L. George Hershey, Physician 1975-present
Mark Stevens, Basketball, 1978-80

1997 Inductees
Tony Cullen, Football, Hockey 1982-86
Joe Killeen, Baseball, Baseball Coach 1969-71, 81
Art Menchaca, Cross Country, Track & Field 1979-80
Hamblin Pratt, Football, Basketball, Track & Field, 1930-34
Nikki Toms, Cross Country, Track & Field, 1988-90

1998 Inductees
1978 Football Team
Chester “Chet” Fuller, Football, MBB 1932-33
Dr. Sam McClanahan, Faculty Rep. 1970-98
Willie Nash, Basketball, 1962-66
Debbie Orr, Volleyball, Track & Field, 1986-89
James Plump, Basketball. 1966-69

1999 Inductees
1985-86 MBB Team
William “Bill” Aaron, Men's Basketball, 1956-60
Wiley Horton, Men's Basketball, 1956-60
Angel Leath, Volleyball, Track and Field, 1990-94
Ron Mann, Cross Country/Track & Field, 1980-present
Michael Tebbutt, Men's Tennis, 1990-93

2000 Inductees
Jeff Altman, Men's Basketball, 1981-85
Terry Belden, Football, 1990-93
Milton Berg BB, FB, T&F 1936-38
Ruth Parsons, Volleyball, 1987-89, 1991
Cruz Salas, Football, 1956-57
John Schlotfeld BB, FB, T&F 1937-41

2001 Inductees
Archie Amerson, Football, 1995-96
April Diez-Walker, Swimming and Diving, 1992-96
Bill Hanna, Football, 1964-67
Roger Hightower, Football, 1937-39, Track and Field, 1937-39

2002 Inductees
Sid Bailey, Track and Field, 1972-75
Pete Howell, Baseball, 1977-78
Ted Keck, Athletic Director, 1963-70
Kreg Korinek, Hockey, 1981-85
Brad Snyder. Men's Basketball, 1992-95
Ted Sorich, Football, 1957-59

2003 Inductees
Don Buttrum, Men's Basketball, 1958-62
Jeff Lewis, Football, 1991-95
Anna Soderberg, Track and Field, 1993-1997
Hosie Maddox, Football, 1956-59

2004 Inductees
Sam Borozan, Adminstrator/Booster, 1953-Pres.
Travis Brown, Football, 1996-99
John Emmett, Baseball, 1976-77
1997-98 Men’s Basketball Team

2005 Inductees
Louise Davis, Women's Golf, 1996-99
Ross Land, Men's Basketball, 1996-00
1995 Men’s Cross Country Team

2006 Inductees
Paul Farney, Men's Basketball, 1937-40
Rex Mirich, Football, 1959-63
Valerie Simmons-Carter, Diving, 1984-87

Yael Stuart, Women's Tennis 1995-98
Dave Tocheri,  Track and Field/Cross Country 1969-72

2007 Inductees
Brad Armstrong, Track and Field, 1974-76
Holly Jones, Soccer, 1998-01
Pam Rogers, Diving, 1983-96
Lanny Westbrook, Wrestling/Football, 1960-62
1996-97, Women’s Golf Team
Bob Prida, Athletics Contributor Award

2008 Inductees
Bruce Bernhardi, Fooball, 1955-58
Sierra Cristiano , Soccer, 2002-03
Mark Gould , Football, 2000-03
Ed Knecht , Wrestling, 1973-75
1999 Women’s Tennis Team
Rick Brandel, Athletics Contributor Award

2009 Inductees
Alvin Rex, Football, 1956-60, Basketball, 1956-58, Track and Field, 1957-59
1999 Volleyball Team
Dr. L. Stephen Rice, Athletics Contributor Award

2010 Inductees
Owen Dejanovich, Football, 1962-63, Assistant Coach, 1965-68
Ida Nilsson, Cross Country, 2001-04; Track and Field, 2002-05
Frank Pollack, Football, 1985-89; Assistant Coach, 2005-06
1967 Track and Field Team
Doug Allan, Hockey, 1977-80, Assistant Coach, 1980-86, Athletics Contributor Award
Jay Vargas, Baseball, 1957-61, Athletics Contributor Award

2011 Inductees
Kelly Golob, Basketball, 2002-06
Johanna Nilsson, Track and Field, 2003-2006, Cross Country 2002-03, 2005
Nick Petrucci, Football, 1995-97, Track and Field, 1995-96, 1999-00
Eleanor Pilgrim, Women's Golf, 1995-99
1991 Women’s Cross Country Team
Dave Brown, Walkup Skydome Director, Athletics Contributor Award

2012 Inductees
Jake Crissup, Football, 1996-99
Dan McClintock, Men’s Basketball, 1997-00
Alyssa Wahl, Women’s Basketball, 2004-07
Dug Tryon, Volleyball Announcer, 1993-Present, Athletic Contributor Award

2013 Inductees
Raegin Eyre, Women's Soccer, 1996-2000
Jess LeBlanc, Women's Basketball, 1995-99 


*- Deceased

Archives 2013-14